top of page

סיום הצלילה 

בסיום הצלילה וההגעה לחנייות הדקו' הרדודות / חניות בטיחות, מגיע גם השלב בו הציפה החיובית מקסימאלית. כמות הגז במיכלים קטנה ולכן ציפתם החיובית עולה, ההפחתה בלחץ הסביבה גורמת לבועיות האויר בחליפת הנאופרן להתרחב וגם זו הופכת לחיובית יותר. המשמעות של העדר משקל מספיק לפיצוי על שינויי ציפה אלו היא עליה בלתי מבוקרת לפני המים על כל הסכנות המשתמעות מכך ולכן כמות המשקולות שנשא עלינו חייבת לפצות על הציפה החיובית בשלב זה .

 

תחילת הצלילה 

שלב ההגעה לתחתית בתחילת הצלילה הוא השלב בו הציפה השלילית תהיה מקסימלית , מיכלי הגז מלאים ועל כן גם שליליים וחליפת הצלילה הרטובה / חצי יבשה דחוסה בשל הלחץ הסביבתי. גם במקרה של תקלת מאזן 

עלינו להיות מסוגלים להרדיד (לעלות) לפני המים בכוח הסנפירים ובהתאם לצורך תוך נטישת משקל נתיק. לדוגמא: חגורת משקולות בצלילה ספורטיבית . 

כמות וחלוקת המשקל הנדרש 

כצעד ראשון עלינו למצוא את המשקל לו נדרש ע"מ לסיים את הצלילה מבלי שנגיע לציפה חיובית ואת כמות  המשקל הנתיק שנטישתו תאפשר לנו להרדיד בבטחה גם במקרה של תקלת מאזן. מערכת איזון המשקל אינה 

כוללת רק את משקולות העופרת, בצלילה טכנית יש הנמנעים (ובצדק )רב מהשימוש בחגורת משקולות . גם מיכלי צלילה , לוח גב ממתכת , פנסים, וכיו ב" מהווים חלק ממערכת איזון המשקל, שילוב נכון ובחירה נכונה של פריטים 

אלו יסייעו בהמנעות מנשיאת משקל יתר על חגורה ואף ייתרו לגמרי את השימוש בה 

שימוש בחגורת משקולות 

השימוש בחגורה לנשיאת רוב המשקל הנתיק מקובל יותר בקרב צוללים ספורטיביים כאלו אשר בהגדרה אינם מבצעים צלילות דקומפרסיה אך מחקרים עדכניים בתחום זה הוכיחו כי למעשה כל צלילה מעבר ל 25 מטרים 

מחייבת יותר מחניית בטיחות אחת וממליצים על קצב עליה איטי בהרבה מזה שהיה מקובל בעבר.

 

מחשבי הצלילה הספורטיביים מכתיבים גם הם קצב עליה איטי ואבדן חגורת משקולות בעומק פרושו שהצולל  "הספורטיבי" לא יהיה מסוגל לבצע חניות אלו ו/או עליה מבוקרת לפני המים גם כאשר הצלילה שביצע או המחשב  על פיו הוא צולל מחייבים זאת. על אחת כמה וכמה גדול הסיכון בצלילת דקומפרסיה בה אבדן חגורת משקולות ועליה ישירה לפני המים יגרמו כמעט בודאות לפגיעה חמורה.

 

בהנחה שהתאמתם את כמות המשקל כמוסבר כאן, הנכם משתמשים בחליפת נאופרן דקה או חליפה יבשה ומיכל בודד, קרוב לודאי שלא תזדקקו לנטוש משקל ע״מ להגיע לפני המים במצב חירום. עם זאת, ייתכן שעל פני המים תתקשו לשמור על ציפה חיובית מבלי לנטוש כמה פאונדים . באפשרותכם לשאת בין 2 "ק 4ל 5 – 9(ג פאונד) כמשקל נתיק. אפשרות שניה היא להיות מוכנים להתנתק מציוד הצלילה השלילי על פני המים ולאפשר לו לשקוע. לקרקעית .

 

במידה ואינכם מרגישים בטוחים מספיק ללא החגורה באפשרותכם להעמיס עליה רק חלק מהמשקל ואת הייתר להצמיד למיכל הצלילה או למאזן (ישנם מאזנים בעלי כיסים אחוריים המאפשרים אכסון משקל לא נתיק )

 

מיכלי דקו' וגז י מעבר (סטייג )

בעת קביעת כמות המשקל אין לשאת מיכלי דקו וסטייג' אלו נתיקים ואינם מהווים חלק ממערכת המשקל. לנשיאת גזי מעבר ודקו' יש להעדיף מיכלי אלומיניום אשר ציפתם שלילית מעט כשהם מלאים וחיובית כשהם ריקים. במידה ואתם כבדים מדי בצלילה אתם יכולים להעביר מיכלים בעלי ציפה שלילית לבן הזוג. במידה ומיכלים אלו מגבירים את הציפה החיובית הרי שהם ריקים וניתן לשגרם לפני המים ולחפש אותם שם במועד נוח יותר .

 

סיכום

צלילה עם כמות נכונה של משקולות תאפשר לכם להגיב בצורה טובה ובטוחה יותר לתקלות ומצבי חירום כגון כשל במאזן ובעיות אחרות. הימנעות מנשיאת משקל יתר, פרושה שליטה טובה יותר על האיזון ושימוש בכמות 

פחותה של גז למילוי וריקון המאזן במהלך הצלילה . זכרו שאת חישוב כמות המשקולות יש להתאים לתצורת  הציוד ובמידה ושיניתם, החלפתם , הורדתם או הוספתם פריט ציוד יש לבצע את בדיקת המשקל מחדש .

כמה משקל אתם באמת צרכים? 

How much lead do ypu need ?

מחבר פטר שטיינהוף, תרגום דן אשכנזי

אחד התנאים הבסיסיים לביצוע צלילה בטוחה הוא בחירה נכונה של כמות המשקל הנדרשת לאיזון הציפה.  עודף משקל ייצר ציפה שלילית אשר תקשה ואפילו תמנע את אפשרות ההרדדה.

 

חישבו על תרחיש של צולל עם עודף משקל הקופץ מסירה כשברז המיכל סגור, אין לו אפשרות לנשום או לנפח מאזן וגם לא די כוח להשאר על פני המים. מכאן המרחק עד לאבדן עשתונות וטביעה, קצר . לחילופין, חוסר משקל ייצר ציפה חיובית אשר תגרום לכך שלא נוכל לשמור על עומק הנדרש לביצוע חנייות דקומפרסיה או חניית בטיחות בסיום הצלילה. בשני המקרים יכולה בחירה לא מושכלת של כמות המשקולות להוביל לפגיעה רצינית ואפילו למות . 

 

שני גורמים משפיעים על הציפה במהלך הצלילה :

הגורם הראשון הוא משקל הגז  במיכלים.

ככל שננשום מהם במהלך הצלילה כך תרד כמות הגז ובהתאם גם משקלו . הציפה תהפוך משלילית לחיובית (או שלילית פחות בהתאם לסוג המיכל והגז) הגרף מדגים את שינוי הציפה במיכל 80CF הדחוס ל 230 אטמ' של נייטרוקס 32% ההבדל בציפה  בין מיכל מלא וריק הוא של כ 3 ק״ג לכל מיכל.
בדאבלים ההבדל  יעמוד על כ 6 ק״ג.  

 

הגורם השני הוא חומרים אשר ידחסו כתוצאה מעליה בלחץ הסביבתי (בהעמקה) הגרף מבוסס על חישוב שינוי הציפה של חליפת נאופרן 7 "מ מ במידה XL . ההבדל בציפת החליפה על פני המים ובעומק מ 30 ע' ומד על כ 5 "ק ג (הנתונים יכולים להשתנות בהתאם לסוג החומר ממנו עשויה החליפה ומשמשים לאינדיקציה בלבד ). בחליפות  נאופרן דחוס, חומר המשמש ליצור חליפות יבשות יהיו שינויי ציפה קטנים יותר. 

 

המשקל שנוסיף לציוד הצלילה חייב אם כן לאזן בין שני מצבי קיצון אלו:
סיום הצלילה כאשר המיכלים ריקים או כמעט ריקים וציפתם הופכת לחיובית יותר או שלילית פחות. תחילת הצלילה כאשר המיכלים מלאים ומשקל הגז גבוה. 

bottom of page