top of page

חיבור הקניסטר לרצועת המותן – תצורת התאחדות

אל הקניסטר מחברים לולאה מרצועת חגורת משקולות בעזרת שני בנדים מפלדת אל חלד, משחילים את רצועת המותניים דרך הלולאה ומצמידים את הקניסטר לבלאדר כשהכבל צמוד לגוף והמפסק פונה כלפי חוץ ונגיש לצולל.  את הקניסטר מהדקים למקומו בעזרת אבזם חגורת משקולות.  היתרונות בצורת  נשיאה  זו רבים :

גישה למפסק הפעלה וכיבוי האור (במידה וממוקם על הקניסטר). 

אחסון הקניסטר במקום שלא מייצר גרר ולא מהווה נקודת הסתבכות עם חבלים וחוטים.

 

ניתן להסיר את הקניסטר מתחת למים כשצריך (מעברים צרים) ע"י פתיחת אבזם חגורת המשקולות אשר מהדק אותו למקומו ובהמשך להחזיר אותו למקומו ללא עזרת בן זוג.

 

את הצינור הארוך ניתן להעביר מתחת לקניסטר וכך למנוע  חופשיות של הצינור בצלילה.

 

הקניסטר מורכב מימין כאשר (מיכלי הדקו'/סטייג'ים מותקנים משמאל)  כך נמנע מגע בינו לבין המיכלים והנגישות למפסק ההפעלה שעליו  אינה מופרעת.

שיטת ההתקנה על רצועת המותניים בצמוד ללוח הגב מייצרת תצורה חלקה ונקייה ממגע עם מכשולים בסביבה. בתנועה במים כתפי הצולל הן אשר פוגשות את זרם המים וחותכות אותו כך שלקניסטר המותקן מתחת לבית השחי מינימום גרר במים. הסרה והרכבה של הקניסטר מתחת למים (במעבר במעברים צרים ועוד) הינה פשוטה וקלה לביצוע.

 

כמו כל פריט ציוד אחר, הצולל הטכני חייב לשאת את פנסי הגיבוי בצורה היעילה ביותר, הפנסים צריכים להיות זמינים, חשופים (בכדי שנוכל לשים לב במידה והופעלו לא רצונית) מאובטחים היטב ולא ליצר גרר או מלכודות שיגרמו להסתבכות בחבלים וחוטים .

מה לא כדאי לעשות ?

לא מומלץ לאחסן את פנסי גיבוי בכיס – אם ידלקו לא רצונית לא נדע זאת, הסוללות יגמרו ולא יהיה לנו פנס עובד כשנצטרך אותו.

 

לא מומלץ לחבר פנסי גיבוי אל מיכלי הצלילה – מייצרים גרר ונקודות הסתבכות.

 

לא מומלץ להשתמש בסוללות נטענות לפנסי גיבוי – סוללות נטענות נפרקות (נגמרות) באחסנה.

 

מה כן ?:

החלף את הסוללות אחת לחצי שנה לפחות במידה ולא הופעל הפנס, אף אחד לא רוצה לגלות שהסוללות גמורות בדיוק כשצריך אותן.  בסוללות הישנות עדיין ניתן להשתמש להפעלת מכשירים אחרים בבית שלא דרושים לגיבוי בזמן חירום. 

 

במידה ובמהלך הצלילה הופעל הפנס יש להחליף את הסוללות לפני הצלילה הבאה, בצורה זו הצולל יודע בוודאות שהסוללות יפעלו למשך הזמן המרבי.

לפני צלילה בסביבה מקורה (בתוך מערה או בצלילת חדירה לספינה טבועה) יש לבדוק את הסוללות של פנס הגיבוי בעזרת מד מתח לוודא שהן מלאות (1.2-1.5 וולט) ולהחליף בחדשות במידת הצורך.

 

נשיאת פנסי גיבוי בתצורת ההתאחדות   

הרעיון בשיטה זו הינה למקם את הפנס כך שהוא יהיה נגיש במהלך הצלילה וניתן להסרה עם יד אחת ובמקביל לא יהיה בולט כך שישמור על קונפיגורציה חלקה במהלך כל הצלילה. בשיטה זו מחברים את שני פנסי הגיבוי אל רתמת הבקפלייט (פנס אחד בכל צד) .  אל הפנס מחברים קליפסת Bolt snap אשר בעזרתה מאבטחים אותו ל D-RING שעל הרתמה (ראה תמונה 19 ).

את הפנס מהדקים לרתמה בעזרת לולאת גומי, ניתן להשתמש ב"בנגי' " או להשחיל אל הרתמה רצועות של פנימית אופניים בעת הרכבת הרתמה ללוח הגב, כדאי לשים שתי רצועות פנימית למקרה שאחת תיקרע.

שימוש בפנסי גיבוי בצלילה

סדר פעולות לשימוש בפנס גיבוי:

יש לאבטח את ראש הפנס הראשי ל D-RING.  לפני הסרת פנס הגיבוי מה D-RING, הפעל את הפנס וודא שהוא דולק, כך במידה והפנס יישמט מהיד ניתן יהיה לאתרו בקלות על הקרקעית, אם הפנס יישמט כשהוא כבוי הסיכוי למצוא אותו קטן.  לאחר שהדלקנו את הפנס ניתן להסירו מה D-RING. 

סמן לבן הזוג שלך והתחל ביציאה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*בצלילה בסביבה מקורה (בתוך מערה או בחדירה לספינה טבועה)  חובה לצלול עם שלושה מקורות אור, האחד ראשי ושניים לגיבוי  ולכן קיים צורך בשני פנסי גיבוי. כאשר ניתן לראות את אור השמש מבעד לפתח היציאה מהסביבה המקורה במהלך כל הצלילה, מספיק  פנס גיבוי אחד כאשר השמש משמשת אותנו כמקור אור שלישי.  בכל זאת שימוש בשני פנסי גיבוי מומלץ בכל מצב כיוון שלעולם לא ניתן לדעת מה צפוי לנו בעיקר בצלילה בים פתוח

פנסים פרק 11 בספר ״ציוד לעומק״ בהוצאת  החטיבה הטכנית בההתאחדות הישראלית לצלילה.
מחבר שלומי פלניצקי

עריכה דן אשכנזי.

פרק 11 - פנסים (חלק אחרון)

מתוך הספר ״ציוד לעומק״ בהוצאת ההתאחדות הישראלית לצלילה

מפורסם כאן במלואו תוך התאמת התוכן לצפיה ברשת. 

קישורים לתתי נושאים: 

11.1 תאור כללי 

11.2 נורות ורפלקטורים

11.3 סוללות

11.4 פנס ראשי

11.5 פנס גיבוי 

11.6 נשיאה ושימוש בתצורת ההתאחדות

11.5 פנסי גיבוי

לפנסי הגיבוי חשיבות רבה בעת צלילה בסביבה מקורה /חשוכה*. צולל המבצע צלילת חדירה למערה או ספינה טבועה לא יעז להיכנס פנימה ללא פנסי גיבוי אשר יראו לו את הדרך חזרה בעת תקלה בפנס הראשי, בצלילת חדירה חובה להשתמש בשני פנסי  גיבוי ליצירת יתירות כפולה שכן מספר התקלות העלולות להתרחש בפנס מתחת למים גדול – הצפה, שריפת הנורה, סוללה מרוקנת בפנס שהופעל ללא משים, נפילת פנס מהיד ואיבודו ועוד.

 

קריטריונים לבחירת פנס כפנס גיבוי :

 

אמין 

 

קומפקטי 

 

חומר 

גוף פנס הגיבוי צריך להיות חזק במיוחד, צוללים רבים מעדיפים להשתמש בפנסי גיבוי העשויים מדלרין שהוא חומר פלסטי חזק במיוחד, פנסי דלרין מיוצרים בחריטה מגליל דלרין, ללא הדבקות או הזרקה ולכן פנס זה  עמיד מאד אך גם  יקר. 

 

נורות 

פנס הגיבוי לא אמור לספק עוצמת אור גבוהה כמו הפנס הראשי כי אם תאורה בעוצמה המספקת להארת הדרך החוצה ולשמש ככלי סימון.  ברוב הפנסים הקטנים המצויים היום בחנויות הצלילה נהוג להגדיל את עוצמת תאורת הנורה ככל שניתן ע"י שימוש במתח המרבי שנורה יכולה לספוג

(OVER DRIVING ), אך שיטה זו מקצרת את חיי חוט הלהט של הנורה מעלה את אחוז התקלות המוקדמות. בפנסים המיוצרים לצרכי גיבוי משתמשים במתח שמוגדר לנורה, ובצורה כזאת קטן הסיכוי שחוט הלהט יישרף.

 

יצרנים רבים עברו לשימוש  בטכנולוגיה של נורות  LED בפנסים קטנים מכיוון שאורך החיים שלהם גדול יותר וצריכת הזרם שלהם נמוכה יותר, נורות ה LED  מייצרות אור מפוזר ומכיוון שכמו הפנס הראשי, פנס הגיבוי משמש כאמצעי סימון עד לאחרונה  לא התאימו למטרה זו. טכנולוגיית ה LED העתידה לשלוט בעולם התאורה בצלילה ובעולם התאורה  הבשילה רק לאחרונה וקצב התפתחותה גבוה.  כבר היום ניתן למצוא פנסי LED בעלי רפלקטורים המאפשרים יכולת מיקוד אלומת אור טובה.

 

שיפורים בתחום הסוללות ושימוש בסוללות ליתיום בפנסי צלילה איפשרו לעשות שימוש בנורות HID בעוצמת 10W בפנסי גיבוי ! פנסים אלו יקרים מאוד בשל השימוש בסוללות ונורות מתקדמות ויקרות אולם מאפשרים שימוש בסוללות גיבוי בעוצמות תאורה קרובות לאלו של פנסים ראשיים, קיימות גם תצורות בהם משתמשים בפנסי גיבויHID  עם ידית גודמן בתור פנס ראשי.

מפסק הפעלה – פנס גיבוי חייב לעבוד  כאשר מפעילים אותו ואסור שיפעל מתחת למים כאשר לא צריך אותו (אחרת הסוללות שלו יתרוקנו) לכן יש צורך במפסק הפעלה אמין, נהוג להשתמש במפסק אשר מפעיל ומכבה את האור ע"י סיבוב ראש  הפנס. מנגנון זה הינו הפשוט ביותר ומבטיח כי המפסק יעבוד תמיד. 

 

אבטוח 

לחיבור הפנס ואבטחו לציוד הצולל חשיבות רבה שכן פנס זה משמש כגיבוי למצבי חירום ואף אחד לא רוצה לגלות בזמן חירום שהפנס השתחרר ונפל. לפנס גיבוי טוב צריך שתהיה נקודת אחיזה חזקה לחיבור קליפסת אבטחה. 

קומפקטיות

 

מכיוון שהצולל נושא עימו שני פנסי גיבוי, עדיף שאלו יהיו קטנים, לא ייצרו גרר או יהוו נקודת היתפסות בחבלים וחוטים וקיימים מספר פנסי גיבוי אשר יוצרו במיוחד למטרה זו. בעבר, יצרה חברת  Oceanic את ה Hylite פנס אשר שימש את צוללי המערות בפלורידה כפנס גיבוי, עם הפסקת ייצורו זה גבר הצורך בפנס גיבוי ייעודי שכן הפנסים הזמינים בשוק היו בעלי עוצמת מתח גבוהה ומפסקים מגנטים ואמינותם הייתה נמוכה מכדי לשמש למטרה זו. צולל WKPP בשם בארי מילר לקח על עצמו את המשימה וייצר עבור EXSTREME EXPOSURE חיקוי של ה Hylite Oceanic פנס ה Scout.

ה Scout המיוצר כיום ע"י חברת הלסיון הוא פנס גיבוי קלאסי אך גם חברות ציוד צלילה נוספות מייצרות פנסים זהים, רובם טובים ואמינים לא פחות מהפנס המקורי.

11.6 נשיאה ושימוש בתצורת ההתאחדות

כאמור, פנס קניסטר כולל שני מכלולים עיקריים, את ראש התאורה ואת הקניסטר שמכיל את הסוללות/  בעוד שאת ראש התאורה אוחזים רוב הזמן  את הקניסטר נדרש לחבר לציוד הצלילה. 

פנס ראשי (פנס קניסטר)

את הקניסטר ניתן לשאת על גוף הצולל / ציוד הצלילה בדרכים שונות:  תליה או קיבוע על מיכלי הצלילה, לוח הגב  ועוד. היתרון של חיבור כזה הינו בנוחות אולם חסרונותיו הם בגישה לקניסטר, קושי להסירו במעברים צרים, העדר גישה למתג ההפעלה (כשהוא מותקן על הקניסטר) וכיו"ב.  חיבור הקניסטר לתחתית לוח הגב או מתחת למיכלי הצלילה בעייתי גם הוא וחושף אותו לפגיעות בעת התעסקות בציוד מעל פני המים כמו גם בכניסה וביציאה מהם. חיבורי מתכת (כגון קליפסות) ללוח הגב קשות לפירוק והרכבה מתחת למים  ולשם חיבורן לחורים בלוח הגב יש לאתר את החור ולהשחיל אליו את הקליפסה במדויק בכדי ליצור אבטחה, תהליך מורכב אם לא בלתי אפשרי במהלך צלילה. התקנת הקניסטר על מיכלי הגב (דאבלים) הופכת אותו למלכודת, הוא עלול להתפס 

בנקל בחבלים, חוטים ורשתות דיג במהלך הצלילה וחוסר הנגישות לאיזור זה לשם שחרורו, הופכת שיטה זו למסוכנת. בתצורת  ההתקנה שבחרה ההתאחדות הקניסטר נישא במיקום נגיש ומוגן המונע את  כל הבעיות המתוארות לעי"ל.

bottom of page