top of page

סד"ג כרמל


"בשנות החמישים התנהל חיל הים מתקציב קטן ובשנת 1956 הוחלט להקים יחידת ספינות מילואים המבוססת על סירות מכמורת הקרויה יחידת "סד"ג" (ספינות דיג). מפקד היחידה, שמנתה בראשיתה שמונה סירות דיג, היה רס"ן יהודה רותם, דייג וחבר קיבוץ שדות ים (מאוחר יותר מנכ"ל "צים"). היחידה הייתה מבוססת על צי ספינות הדיג ששגשג באותה עת. לכל ספינה היה צוות קבוע שנקרא לעתים לאימונים. קברניטי הספינות עברו קורסים צבאיים כדוגמת פיקוד, בקרת אש, בקרת נזקים וכו'. על הספינות שגויסו הותקנו כנים לתותחי אורליקון והן צוידו במכשירי קשר. בסיום הפעילות פורקו כל אמצעי הקשר והלחימה מן הספינות. תפקידי היחידה היו מגוונים והיו בעיקר סיור. המתקנים הצבאיים הוסוו וקיומה של היחידה נשמר בסוד, בין השאר כדי שדיג מסחרי ישראלי יוכל להתקיים כרגיל בלי שכל ספינת דיג תחשד בפעילות צבאית.


מבחנם הראשון של הסד"גים היה במבצע קדש. הספינות פטרלו כמשמר חופים ועסקו בהובלת חיילים ונשק. בשלהי המלחמה הייתה היחידה שותפה להעלאת יהודי פורט סעיד, מבצע שלובה אליאב היה אחד ממארגניו ושנשמר שנים בסוד. לצורך כך נצבעו מחדש הספינות של הקיבוצים סער ונווה ים ושמן הוסב לשמות איטלקיים. הספינות הפליגו לנמל פורט סעיד, שהיה בשליטה צרפתית-בריטית, שם העלו על האוניות הקטנות כ-180 איש שהצטופפו על הסיפון ובחדר האוכל. הספינות הגיעו לחיפה בשלום לאחר 20 שעות הפלגה בים סוער.


שיא פעילות יחידת הסד"ג היה במלחמת ששת הימים שעה שהספינות עסקו בתפקידי נ"מ, שמירה על נמלי חיפה ונמל אשדוד מפני

צוללות, הובלת יחידות ושמירת חופים. הצורך בצי ספינות הדיג פחת אחרי המלחמה." אך היחידה המשיכה להתקיים עד מלחמת יום כיפור


מתוך פרק חיל הים באתר ויקיפדיהב 2012 עשה פלביו וארגה את הקישור בין שייטת הסד"גים לבין התמונות והשירטוטים שהעלנו שש שנים שנים קודם לכן מצלילה על נ"צ בעומק 46 מ'. האתר כונה "המעפילים" בקובץ הנקודות שעמד לרשותנו ועל פי שמועות מדובר היה בספינה שסייעה בהעברת מעפילים מהאוניות לחוף (סד"ג, או נתב) שאיבד כושר שייט והוטבע בנקודה.


בדיעבד התברר שהיה לא מעט דמיון בין השמועות למציאות. אמנם לא ספינת מעפילים אך בכל זאת ספינת דייג. הכרמל הייתה אחת מ"ספינות השילומים" שהגיעו מגרמניה, "גויסו" ע"י חיל הים לפלגת הסד"גים "הסודית" וצברו רקורד מכובד בשרות החיל. הכרמל שהייתה בבעלותו ופיקודו של יהודה כרמי, הוטבעה דרומית מערבית לראש כרמל לאחר שאיבדה כושר שייט.

צלילה ראשונה

ב 7 לאוקטובר 2007 צללנו ל"מעפילים". היינו הראשונים שצללו שם ואכן גילינו סד"ג ניצב בשלמותו על הקרקעית. לאחר הקפה ראשונה של הכלי כדי לעמוד את מידותיו החלו הצוותים בתיעוד. שולה והח"מ צילמו, דרור ירון ודימה בריסקין מדדו והכינו תרשים, שלומי "גיהץ" עם הסקוטר בחיפוש אחר נקודות עניין וחדירה. בתום הצלילה יישבנו לנתח את מה שראינו מתחת למים. הגענו למסקנה שאכן מדובר בסד"ג. עוד היה ברור מהסיפון המגולח והתאים הריקים, כי הספינה הוטבעה במתכוון לאחר שהוסרו ממנה מכלולים רבים. את דופן ימין כיסתה רשת דייגים שככל הנראה נקטפה מטרול מזדמן והפכה למלכודת דגים.


רק מאוחר יותר באותו הערב כשעברנו על התמונות התברר שהרשת מכוסה בלובסטרים! אם להודות על האמת המביכה, הח"מ לא ממש הבחין בהם במהלך הצלילה שכן אם היה מבחין, כל נושא התיעוד והצילומים היה מקבל עדיפות משנית וספק רב אם היו מסייעים לפלביו לזהות אותה כסד"ג כרמל 4 שנים מאוחר יותר.

רשת רפאים על גבי הסד"גפוסטים פופולריים
פוסטים אחרונים
bottom of page