top of page

מסעותי בארץ סייד מאונט 1.02


האמת, אהבנו את ה freedom במים ואחרי כך וכך צלילות ופוסט ראשון, החלטנו להעמיק את ההיכרות עם הז׳אנר (שזכה בינתיים לכינוי העברי ״צד מאונט״) אז הלכנו לראות בשדות זרים. מצאנו שם רשימה של עשרות יצרני מערכות איזון שונות (חלקן משונות) וגם זכינו להצצה ליקום צידי, יקום בו התחלקו המאזנים לשתי תצורות עיקריות. בהן וקצת על מה שבינהן עוסק הפוסט הזה.


בהשראה ״הוגרטנית

״התצורה הבריטית: ״ריג״ מינימליסטי השואב את השראתו מהתצורה ההוגרטנית. מתאפיין ברתמה המורכבת ממערכת רצועות המנותבת דרך שני לוחות, אחד על הגב התחתון והשני בין השחמות. הלוחות משמשים (בחלק מהמאזנים) גם כמשקולות קבועות. שק ההצפה הנפרד מתחבר אל מע׳ הרתמה באמצעות ברגים או באנג׳י. משני צידי השק ולרוב גם בתחתיתו ממוקמים פתחי שסתומי הריקון ו/או צינור האינפלייטור. על רצועת המותניים והגב ניתן להרכיב כיסי משקולות. בשונה מהאמריקאים (שמייד נגיע גם אליהם) הבריטי נעדר butt plate (לוח עכוז) ובמקומו מושחלים ע״ג הרצועות טבעות D המשמשות לחיבור המיכלים (2 בכל צד) קיימים בשוק שלל טבעות פלב״מ לאבטוח פנס ראשי וכיס. ייתרונם של מאזנים אלו הוא במשקלם הקל ונפחם הצנוע. למרות שיועדו במקור למים חמים ולשימוש עם מיכלי אלומיניום. (cf 80) הצלחתם בשוק הובילה יצרנים שונים להתאימם לשימוש גם עם מכלי פלדה ע״י הוספת לוח עכוז, וחליפות יבשות ע״י הוספת כיסי אכסון למשקל קבוע ונתיק.


נציגים בולטים של תצורה זו הם : ה Razor של סטיב בוגארט, X Deep Stealth 2 , Nomad LT

Hollis SMS 50 Agir Brokk Ratatosk וגם ה Freedom. ולצידם רשימה ארוכה של יצרנים פחות מוכרים.


בצילום שק ההצפה של White Arrow האיטלקית ע״ג לוח גב סטנדרטי ובתצורת DIR


בנים חורגים לאלוהים

שני בנים חורגים יש לה לתצורה ה״הוגרטנית״ כל אחד בפני עצמו (ובשונה מ״אחשילו׳״) עונים על הצורך לשלב את צולל הסייד מאונט בקבוצת צוללים מעורבת ועל פי עקרונות ה DIR. הראשון גאוני בפשטותו הוא כולל שק ציפה מלבני שבתחתיתו שתי טבעות D, השק מתחבר ישירות ללוח הגב ובעזרת אותם הברגים המשמשים לחיבור שק ההצפה הסטנדרטי , סוף הסיפור. שק זה הוא של White Arrow. חברה שהקים ניק טוסיינט מותיקי מדריכי gue העומד כיום בראש ארגון IDREO


UTD Co-Founder Andrew Georgitsis wearing the UTD Z-System.   Photo by Randy Tay.

UTD Co-Founder Andrew Georgitsis wearing the UTD Z-System. Photo by Randy Tay. השני והמורכב יותר (שלא לכתוב אנאלי) שייך לחברת UTD אנדרו גאורגיטסיס מבחירי gue בעבר הלך אולי צעד אחד רחוק מדי כשהחזיר לתצורת הצד מאונט את מה שלדעתו חסר לה, ברז גישור בין המיכלים הראשיים. (עוד על תצורת UTD בפרק הבא שעוסק בניתוב צנרת.)


Dive Rite Nomad XT בעלת כושר הצפה של 52 ליברות.


The Big Rig

התצורה האמריקאית או ״ריג מים קרים״. כאן תצורת מע׳ המאזן נוטה להיות מגושמת וכבדה יותר משום שלהבדיל מהבריטית, תוכננה לשימוש עם מיכלי פלדה. (שימו לב למשקולות המחוברות למיכלי האלומיניום של הצולל בצילום וללוח העכוז שעליו טבעות ה D) מאזנים אלו מגיעים עם שק בעל כושר הצפה גבוה יותר ולעיתים בעל יתירות כפולה. השק אחוד לרתמה הכוללת בנוסף לשק גם לוח טרפזי תחתון ועליו מסילות או טבעות לחיבור מיכלים. (butt plate). נציגים עכשוים בולטים של תצורה זו הם : Oxyceq Recon, IST Smb 42, Dive Rite Transpac XT, HOG Sidemount (לאו דווקא בסדר הזה)


ההיברידים והמודולריים:

הדו״שים - מאזן צד מאונט המאפשר גם חיבור מיכל או דאבלים לגב בעזרת חבקים או רצועות. דוגמאות למאזנים כאלו לא חסרות, ה Hollis sms 100 דוגמא מצויינת עם 52 ליברות של ציפה ומחיר הנושק ל $800 . וריאציה נוספת הם המודולריים, (פריקים) מאזנים המתהדרים בשק הצפה, לוח עכוז ורצועת ביצים נתיקים. ה Nomad LTZ הוא אחד מהם. בפוסטים הבאים נסקור כאמור את ניתובי הצנרת, חיבורי המיכלים ולבסוף הטכניקה.


קישור לפוסט ראשון בנושא מסעותי בארץ ״סייד מאונט״

קישור למאמר מקיף יותר "סייד מאונט 1.01" במאגר המידע

מחבר דן אשכנזי

כל הזכויות שמורות ל Advanced Diving HQֿ

www.divinghq.info

#sidemount #xdeepstealth2 #nomadlt #razor2 #sm #buttplate #freedom #utd #whitearrow #הוגארט #רתמה #סיידמאונט #צד #אינפלייטור #שקהצפה