top of page

Four Sidemount rigs compared


מאז פרץ ז׳אנר ה sidemount לתודעה הצוללנית, היצרנים מיישרים קו ולא מפסיקים לנפק ציוד חדש אז לקחנו ארבעה מאזני סיידמאונט לא ממש למבחן, יותר ל״הסתכלות״.


Xdeep Stelth 2.0 אולי המוכר הנחשק והמוכר מבין הארבעה, יחד עם מחשב ה X Black הוא גורם לכמה חברה פולנים לצחוק כל הדרך לבנק. זהו המאזן המינימאליסטי הכי סטייליסטי בשוק. הוא מורכב מרתמה תפורה עם רפידות בשחמות ובגב התחתון כשעל רצועת הגב רוכבים כיסי משקולות, תכנון המאפשר גמישות רבה בחלוקת המשקל. מאזן הציפה המקורי של ה Stealth הוא למעשה כרית הצפה נפרדת העוטפת את הגב התחתון ונחגרת בעזרת מיתרי באנג׳י. ה״כרית״ מספקת כ 16 ק״ג של ציפה. השנה עדכנה Xdeep את המערכת והוסיפה לה שני שקי הצפה קבועים בנפחים שונים. עוד מציעה החברה לוח עכוז עם מסילות לתלית מיכלי פלדה. טבעות הגומי שסופקו עם המע׳ כנק׳ עגינה מחליקות למיכלים, הוחלפו מבעוד מועד בטריגליידרים מתוחכמים של איזה קדוש מקסיקני בשם סנטיאגו ולמנשא צורף גם ״תיק התחת״ הנחשק של החברה עמוס בכל טוב.

Xdeep Stealth 2.0 Video

TecLine Side 16 Avenger עוד חבורה של פולנים מרוצים אחראית למערכת הזו שבין יתרונותיה הבולטים נמנת העובדה שהיא מגיחה מהאריזה כשהיא מורכבת ומוכנה לפעולה. בהשוואה למתחרות המערכת אכן הותאמה לצולל בזמן הקצר ביותר. ה Avenger היא מערכת אחודה ומגיעה גם עם לוח עכוז ועליו שתי מסילות פלב״מ. את הלוח שיעודו העיקרי מיכלי פלדה ניתן להסיר ולהתקין במקומו את סוללת הפנס הראשי או תיק. בניגוד לשלושת המאזנים האחרים, כאן פתחי האינפליטור ממוקמים בחלק הפנימי של המאזן ארבעה כיסי המשקולות ממוקמים על בטנת המאזן יכולים לשאת עד 10 ק״ג ומאפשרים חלוקת משקל נוחה. גם ה Avenger מגיע מצוייד בטבעות D מחליקות למיכלים.


TecLine Side 16 Avenger video

Apeks WSX-25 בניגוד ל Avenger כאן נדרש זמן לא מבוטל על מנת להרכיב את המאזן שהגיח מהקופסה עם הוראות הרכבה מאד רזות ומאד לא ברורות. (אולי בשל העובדה שמדובר בסדרת יצור ראשונית) אחרי יומיים של ניסוי ותהייה נמצא בסופו של דבר ברשת צילום שקצת עשה סדר בבלגן. מדובר במנשא רצועות עם מאזן ציפה מחומר חלק וגמיש העונה לשם Armoguard. המתחבר באופן קבוע לאבזם השכמות בעזרת רצועת בד וברגים ולטבעת ה D האחורית של רצועת המפשעה, בעזרת באנג׳י. בצידי השק מיתרי באנג׳י אותם מחברים בקדמת הגוף ע״מ להצמיד ולקבע אותו. הוא מספק 12 ק״ג של ציפה. פתרון עיגון המיכלים של Apex עונה לשם SlideLock, טבעת D אינגראלית על אבזם מחוזק בבאנג׳י. פתרון פשוט מדי עם שתי נקודות כשל נפוצות בז׳אנר ומיותרות במקרה הזה, קשירות הקצה של מיתר הבאנג׳י .WolfY's Freedom Sidemount בעוד הפולנים המרוצים סופרים את הכסף והאנגלים נערכים לתת פייט, ממשיך ידידנו וולפי לשכלל את ה Freedom שלו. בהשראה שחלקה הוגארטנית וחלקה בוגארטית ייצר וולפי לפני כמה שנים מנסע מינימאליסטי, יעיל ולא יקר המורכב כולו מרצועות ואבזמים. ל Freedom שק ההצפה גדול ושטוח יותר מזה של ה Xdeep הוא מתחבר לאבזם השכמות של הרתמה ולשלושה מיתרי באנג׳י נוספים החובקים את גוף הצולל ומקבעים את השק. המאזן מסופק עם כיסי משקולות נפרדים אותם ניתן להצמיד לרצועות הגב או המתניים. חובבי היתירות הכפולה ישמחו לגלות שניתן בנקל להרכיב על המנשא שני שקי הצפה האחד על גבי השני. ה Freedom מסופקת כקיט או כמערכת מורכבת (בתוספת תשלום)


Freedom Sidemount System Videoנקדים ונאמר שבתכנון כל אחד מהארבעה הושקעה מחשבה. יש התייחסות לצרכים אמיתיים של סגנון הסיידמאונט וגם קצת התייחסות לרצונות הסובייקטיביים של הלקוחות הפוטנציאליים. בתנאים של ים פתוח וגם בקטע החדירה הקצר בניצן, כולם התנהגו יפה ולא הפריעו לגישה או לתפעול הציוד. הבדלים ככל שהיו באו לידי ביטוי באיזון הציפה (גם כאן אין מנצחים ומפסידים) ובנקודות עיגון המיכלים.


איזון ציפה

ה Xdeep נבדל מהמתחרים בשתי נקודות, המאזן אינו מעוגן בשום צורה למנשא עצמו והוא מרכז את כל הציפה באזור הגב התחתון , מצויין להשגת איזון אפקי אבל פחות נוח בעת ביסוס במים בהמתנה לסירה. לשלושת המנשאים האחרים מאזנים בעלי שטח פנים גדול יותר ומיקומם מאפשר לבועת האויר ״להכלא״ גבוה יותר ולספק תמיכה יציבה יותר במצב מאונך. ב TecLine המאזן משולב במנסע, ב Apex כנ״ל (אחרי התאמה ראשונית) ואילו ל Freedom חיבור באנג׳י ללוחית השחמות. כולם מאפשרים ניתוב של צינור האינפלייטור מימין או משמאל. ב TecLine וב Apeks הקפידו להגן על פתחי המאזן מפגיעות. ב TecLine הם מוקמו בחלק הפנימי ואילו ה Apex צוייד בשסתום ריקון צדדי בעל פרופיל שטוח ושסתום אחורי מוגן. ה Xdeep מגיע עם שלושה פתחים ושני שסתומים סטנדרטיים, ה Freedom הוא היחיד המגיע ללא שסתום תחתון. כושר הציפה של שלושה מהמאזנים הוא 16 ק״ג / 36 ליברות בעוד ה Apex בעל נפח וכושר ציפה קטנים יותר 12 ק״ג / 27 ליברות


עיגון מיכלים

זה לא כל כך נעים לראות מיכל סידמאונט צוהל (או עצוב) במיוחד כשהוא מחובר אליך ולכן צוללי הסיידמאונט המתקדמים עסוקים כל הזמן בשאלה הקיומית ״האם המיכלים שלי בטרים? ואם לא, האם מישהוא הנציח את זה ב go prp שלו?״. בשל כך הם משחיתים זמנם לבטלה במיקום ה D ring הגואל או בהחלקת פטנט יעודי כלשהוא אליו מחובר המיכל לאורך רצועת המתניים, על מנת לאזן את הבן זונה. טבעות הגומי שהגיעו עם ה Xdeep הוזכרו כבר, הן התגלו כפחות אמינות ופחות נוחות לתפעול מהאלטרנטיבה של סנטיאגו ואם לשפוט ע״פ השיח ברשתות החברתיות, מרבית הרוכשים מחליפים אותן. הפתרון של Apeks לעיגון המיכלים אמנם עובד אבל לא אהבנו את השימוש בבאנג׳י מאובטח בקשר סבתא ליצירת חיכוך בין האבזם לרצועה (מהטעם שלקשרי סבתא על מיתר באנג׳י יש נטייה להפרם ללא הודעה מוקדמת) תמורת כמה דולרים ניתן למצוא בשוק פתרונות יעילים יותר.


תיק ציוד

התיק של ה Xdeep ללא ספק מנצח עם שני תאים הניתנים להרחבה, שפע של שטח אכסון וחלונית שקופה המאפשרת הצצה מהירה פנימה. Apeks הגיע עם תיק קטן יותר ואטום, הפרידום עם אבטיפוס ענק לטעמנו וה TecLine התייצב ללא תיק למרות שיש לחברה תיק

זהו נגמר.

דן אשכנזי


קישורים:

Xdeep Stealth 2.0 Clasic TecLine Side 16 Avenger

Apeks WSX - 25 Freedom SM


#בןזונה #Xdeepstealth2o #teclineside16avenger #apekswsx25 #freedom #sidemount #scuba #santiago #dring #צלילהטכנית

פוסטים פופולריים
פוסטים אחרונים
bottom of page