top of page

כמה משקל אתם באמת צרכים?


אחד התנאים הבסיסיים לביצוע צלילה בטוחה הוא בחירה נכונה של כמות המשקל הנדרשת לאיזון הציפה. עודף משקל ייצר ציפה שלילית אשר תקשה ואפילו תמנע את אפשרות ההרדדה. חישבו על תרחיש של צולל עם עודף משקל הקופץ מסירה כשברז המיכל סגור, אין לו אפשרות לנשום או לנפח מאזן וגם לא די כוח להשאר על פני המים. מכאן המרחק עד לאבדן עשתונות וטביעה, קצר. לחילופין, חוסר משקל ייצר ציפה חיובית אשר תגרום לכך שלא נוכל לשמור על עומק הנדרש לביצוע חנייות דקומפרסיה או חנייות בטיחות בסיום הצלילה. בשני המקרים יכולה בחירה לא מושכלת של כמות המשקולות להוביל לפגיעה רצינית ואפילו למות .

משקל הגז

שני גורמים משפיעים על הציפה במהלך הצלילה : הגורם הראשון הוא משקל הגז במיכלים. ככל שננשום מהם במהלך הצלילה כך תרד כמות הגז ובהתאם גם משקלו. הציפה תהפוך משלילית לחיובית (או שלילית פחות בהתאם לסוג המיכל והגז) הגרף מדגים את שינוי הציפה במיכל CF80 הדחוס ל 230 אטמ' של נייטרוקס 32%. ההבדל בציפה בין מיכל מלא וריק הוא של כ 3 ק"ג לכל מיכל. בדאבלים ההבדל יעמוד על כ 6 ק"ג .

הגורם השני הוא חומרים אשר ידחסו כתוצאה מעליה בלחץ הסביבתי (בהעמקה) הגרף מימין מבוסס על חישוב שינוי הציפה של חליפת נאופרן 7מ"מ במידה XL . ההבדל בציפת החליפה על פני המים ובעומק 30 מ' עומד על כ 5ק"ג (הנתונים יכולים להשתנות בהתאם לסוג החומר ממנו עשויה החליפה ומשמשים לאינדיקציה בלבד.) בחליפות נאופרן דחוס, חומר המשמש ליצור חליפות יבשות יהיו שינויי ציפה קטנים יותר.


המשקל שנוסיף לציוד הצלילה חייב אם כן לאזן בין שני מצבי קיצון אלו, סיום הצלילה כאשר המיכלים ריקים או כמעט ריקים וציפתם הופכת לחיובית יותר או שלילית פחות. תחילת הצלילה כאשר המיכלים מלאים ומשקל הגז בהם הוא גבוה.


סיום הצלילה

בסיום הצלילה וההגעה לחנייות הדקו' הרדודות / חניות בטיחות, מגיע גם השלב בו הציפה החיובית מקסימאלית. כמות הגז במיכלים קטנה ולכן ציפתם החיובית עולה, ההפחתה בלחץ הסביבה גורמת לבועיות האויר בחליפת הנאופרן להתרחב וגם זו הופכת לחיובית יותר. המשמעות של העדר משקל מספיק לפיצוי על שינויי ציפה אלו היא עליה בלתי מבוקרת לפני המים על כל הסכנות המשתמעות מכך ולכן כמות המשקולות שנשא עלינו חייבת לפצות על הציפה החיובית בשלב זה.


תחילת הצלילה

שלב ההגעה לתחתית בתחילת הצלילה הוא השלב בו הציפה השלילית תהיה מקסימלית , מיכלי הגז מלאים ועל כן גם שליליים וחליפת הצלילה הרטובה / חצי יבשה דחוסה בשל הלחץ הסביבתי. גם במקרה של תקלת מאזן עלינו להיות מסוגלים להרדיד (לעלות) לפני המים בכוח הסנפירים ובהתאם לצורך תוך נטישת משקל נתיק. לדוגמא: חגורת משקולות בצלילה ספורטיבית.


כמות וחלוקת המשקל הנדרש

כצעד ראשון עלינו למצוא את המשקל לו נדרש ע"מ לסיים את הצלילה מבלי שנגיע לציפה חיובית ואת כמות המשקל הנתיק שנטישתו תאפשר לנו להרדיד בבטחה גם במקרה של תקלת מאזן. מערכת איזון המשקל אינה כוללת רק את משקולות העופרת, בצלילה טכנית יש הנמנעים (ובצדק רב) מהשימוש בחגורת משקולות. גם מיכלי צלילה, לוח גב ממתכת , פנסים, וכיו"ב מהווים חלק ממערכת איזון המשקל, שילוב נכון ובחירה נכונה של פריטים אלו יסייעו בהמנעות מנשיאת משקל יתר על חגורה ואף ייתרו לגמרי את השימוש בה.

קביעת כמות המשקל למניעת ציפה חיובית

הכנסו למים (בליווי בן זוג עם מיכלים מלאים) כשכל הציוד עליכם למעט מיכלי דקו' וגז מעבר (סטייג'ים) ובמיכלי גז התחתית בין 10 ל 20 אטמ'. במצב כזה וכשהמאזן מרוקן עליכם להיות מסוגלים להעמיק ל ולשמור על איזון בעומק 3 מ' מבלי לצוף לפני המים. במידה ואינכם מצליחים להגיע ל 3 מ' או לשמור על עומק, עליכם להוסיף משקולות עד אשר תצליחו לבצע את התרגיל. במידה והנכם משתמשים בחליפה יבשה, כמות האויר בה צריכה להיות כזו שתאפשר תנועה נוחה ולא יותר. במידה והנכם כבדים עליכם לנפח מאזן עד למצב בו תגיעו לציפה נייטראלית ב 3 מ' , הערכה גסה של כמות הגז שהוספתם למאזן תהווה אינדיקציה לכמות המשקל העודף שיש להסיר. 10 סמ"ק אויר = 1 ק"ג / 2.2 פאונד. (ע"מ להעריך את כמות הגז שהוספתם למאזן יש לדעת את קצב המילוי של האינפלייטור, נתון המפורסם בד"כ ע"י יצרני מאזנים איכותיים) . במידה ולאחר הסרת כל המשקולות אתם עדיין כבדים מדי, עליכם לשנות את קונפיגורציית הציוד. החלפת לוח גב מפלדת על חלד ללוח אלומיניום תפחית כ 3 ק"ג. במידה וזה לא מספיק עליכם להחליף את מיכלי הצלילה לכאלו בעלי ציפה שלילית פחותה. (אלומיניום במקום פלדה) ככלל, השימוש במיכלי פלדה עם חליפות נאופרן (רטובות / חצי יבשות ) אינו מומלץ.


קביעת כמות המשקל הנתיק

לאחר שמצאתם את כמות המשקל הנדרשת לביצוע הצלילה בקונפיגורציית ציוד נתונה, עליכם לדעת כמה מסך המשקל חייב להיות נתיק. לשם כך עליכם להעמיק ל כ 20 - 25 מטרים עם מיכלים מלאים, לרוקן את מאזן הציפה, לשחות אל פני המים ולשהות שם במשך מס' דקות כשהמאזן מרוקן. המשקל שתדרשו להסיר מעליכם לצורך ביצוע התרגיל ובמאמץ סביר יהיה המשקל הנתיק. זכרו כי משקל נתיק יכול להיות כל פריט ציוד שלילי ונתיק כגון פנס קניסטר כבד וכיו"ב ציוד שבמצב אמיתי תוכלו להעביר לבן הזוג או לנטוש ולאו דווקא חגורת משקולות.


שימוש בחגורת משקולות

השימוש בחגורה לנשיאת רוב המשקל הנתיק מקובל יותר בקרב צוללים ספורטיביים כאלו אשר בהגדרה אינם מבצעים צלילות דקומפרסיה אך מחקרים עדכניים בתחום זה הוכיחו כי למעשה כל צלילה מעבר ל 25 מטרים מחייבת יותר מחניית בטיחות אחת וממליצים על קצב עליה איטי בהרבה מזה שהיה מקובל בעבר. מחשבי הצלילה הספורטיביים מכתיבים גם הם קצב עליה איטי ואבדן חגורת משקולות בעומק פרושו שהצולל "הספורטיבי" לא יהיה מסוגל לבצע חניות אלו ו/או עליה מבוקרת לפני המים גם כאשר הצלילה שביצע או המחשב על פיו הוא צולל מחייבים זאת. על אחת כמה וכמה גדול הסיכון בצלילת דקומפרסיה בה אבדן חגורת משקולות ועליה ישירה לפני המים יגרמו כמעט בודאות לפגיעה חמורה .


בהנחה שהתאמתם את כמות המשקל כמוסבר כאן, הנכם משתמשים בחליפת נאופרן דקה או חליפה יבשה ומיכל בודד, קרוב לודאי שלא תזדקקו לנטוש משקל ע"מ להגיע לפני המים במצב חירום. עם זאת, ייתכן שעל פני המים תתקשו לשמור על ציפה חיובית מבלי לנטוש כמה פאונדים . באפשרותכם לשאת בין 2 ל 4 ק"ג (5 – 9 פאונד) כמשקל נתיק. אפשרות שניה היא להיות מוכנים להתנתק מציוד הצלילה השלילי על פני המים ולאפשר לו לשקוע. לקרקעית. במידה ואינכם מרגישים בטוחים מספיק ללא החגורה באפשרותכם להעמיס עליה רק חלק מהמשקל ואת הייתר להצמיד למיכל הצלילה או למאזן (ישנם מאזנים בעלי כיסים אחוריים המאפשרים אכסון משקל לא נתיק )

מיכלי דקו' וגזי מעבר (סטייג')

בעת קביעת כמות המשקל אין לשאת מיכלי דקו וסטייג' אלו נתיקים ואינם מהווים חלק ממערכת המשקל. לנשיאת גזי מעבר ודקו' יש להעדיף מיכלי אלומיניום אשר ציפתם שלילית מעט כשהם מלאים וחיובית כשהם ריקים. במידה ואתם כבדים מדי בצלילה אתם יכולים להעביר מיכלים בעלי ציפה שלילית לבן הזוג. במידה ומיכלים אלו מגבירים את הציפה החיובית הרי שהם ריקים וניתן לשגרם לפני המים ולחפש אותם שם במועד נוח יותר.


סיכום

צלילה עם כמות נכונה של משקולות תאפשר לכם להגיב בצורה טובה ובטוחה יותר לתקלות ומצבי חירום כגון כשל במאזן ובעיות אחרות. הימנעות מנשיאת משקל יתר, פרושה שליטה טובה יותר על האיזון ושימוש בכמות פחותה של גז למילוי וריקון המאזן במהלך הצלילה . זכרו שאת חישוב כמות המשקולות יש להתאים לתצורת הציוד ובמידה ושיניתם, החלפתם, הורדתם או הוספתם פריט ציוד יש לבצע את בדיקת המשקל מחדש.


תרגום מאמר של פטר שטיינהוף How Much Lead Do You Need?” http://dir-diver.com" עברית: דן אשכנזי
פוסטים פופולריים
פוסטים אחרונים
bottom of page